Jeszcze zanim zapłacisz za zakupy w sklepie budowlanym upewnij się, czy rolety, na które się zdecydowałeś rzeczywiście nadają się do biura. W końcu kryteria wyboru przesłony wewnętrznej do pomieszczenia użytkowego są zgoła inne od tych mieszkaniowych. Wiedziałeś o tym, prawda?
Czego spodziewać się po roletach do biura?
Flickr.com CC 2.0 : Jacob Davies
Rolety do biura muszą spełniać ściśle określone kryteria, bo poza funkcją reprezentatywną powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, proste w montażu i ewentualnym demontażu oraz co najważniejsze – odporne na intensywną eksploatację. Jeśli do swojego koszyka wrzucisz pierwsze lepsze przesłony wewnętrzne, to bądź pewien, że będziesz musiał liczyć się z pewnymi kompromisami – nie ma nic za darmo.
3 popularne systemy przesłon wewnętrznych w biurze
1. Żaluzje drewniane lub (częściej) aluminiowe
Żaluzje to naturalny wybór jeśli chodzi o biuro. Przynajmniej jeśli chodzi o te, do produkcji których wykorzystano aluminium – te jest odporne na promienie słoneczne, doskonale radzi sobie w nawet trudnych warunkach, nie płowieje i bardzo dobrze znosi nawet wieloletnią, częstą eksploatację.
Aluminiowe lamele są też nad wyraz łatwe w pielęgnacji – wystarczy przetrzeć je od czasu do czasu wilgotną szmatką lub gąbką i gotowe. Co więcej, można je zamontować albo inwazyjnie do ściany lub sufitu (dotyczy dużych wnęk okiennych) albo bezinwazyjnie do ramy okna.
Za żaluzjami przemawia także cena; to bowiem najtańsze przesłony na jakie możesz się zdecydować.
2. Rolety klasyczne wolnowiszące
Klasyczne rolety to pewien półśrodek, bo mimo że pozwalają na swobodną aranżację wnęki okiennej, to ich funkcjonalność utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. Zawieszone na ścianie lub suficie w pewnym stopniu ograniczają dostęp do okna – otworzenie okna wymaga w zasadzie 100-procentowego zwinięcia rolety, co może budzić pewien dyskomfort.
Zasadniczą przewagą zwykłych rolet wolnowiszących jest jednak w fakt, że można przesłonić nimi nawet naprawdę duże wnęki – sięgające nawet kilku metrom kwadratowym.
3. Rolety z prowadnicami
Jeśli nie zdecydowałeś się ani na rolety klasyczne ani żaluzje drewniane, to twoje oczekiwanie powinny spełnić rolety z prowadnicami. Co prawda będziesz musiał liczyć się z nieco większym wydatkiem, ale w zamian otrzymujesz przesłony, które gwarantują 100-procentowe zaciemnienie wnętrza (więcej: http://www.wystroj-okien.pl/Rolety-z-prowadnicami). Tkanina rolety z prowadnicami prowadzona jest tuż przy szybie, więc możesz być pewien, że przesłona nie łopocze podczas przeciągów (tkanina jest też zabezpieczona, co znaczy, że nie strzępi się nawet jeśli będziesz często po nią sięgał).