Trzy pytania o rolety harmonijkowe. Dziś odpowiadamy na e-maile

Wybraliśmy najpopularniejsze pytania, jakie pojawiają się na naszej redakcyjnej skrzynce e-mailowej w kontekście rolet harmonijkowych. W artykule wyjaśniamy w jakich pomieszczeniach warto instalować tego typu przesłony, jak je pielęgnować i czym w zasadzie różnią się od klasycznych rolet wolnowiszących.

 rolety bambusowe

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Emily May

pytania czytelników

Czy warto zdecydować się na rolety wolnowiszące harmonijkowe?

margines

1. Rolety dachowe klasyczne czy dachowe harmonijkowe?

Na naszą redakcyjną skrzynkę napisała: Magdalena

[…] W pokoju na poddaszu chcę zamontować rolety dachowe i nie wiem, na jakie powinnam się zdecydować. Wiem, że w sprzedaży dostępne są takie klasyczne rolety dachowe prowadzone w kasecie i rolety dachowe harmonijkowe. Które rozwiązanie moglibyście mi polecić i dlaczego? Dziękuję z góry za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam, Magdalena.

Magdaleno, każde z zaproponowanych rozwiązań będzie dobre. Klasyczne rolety dachowe różnią się od harmonijkowych tylko tym, że zwijasz je do kasety. Z kolei harmonijkowe są zwijane do profilu z obu stron, którym możesz swobodnie manipulować w zależności od potrzeb.

W ogólnym rozrachunku, rolety dachowe harmonijkowe są nieco bardziej komfortowe w użytkowaniu, bo możesz zasłonić nimi dowolną część okna, tj. górną, dolną albo środkową. Klasycznymi zasłonisz albo całe okno, albo tylko jej górną część.

2. Co z czyszczeniem rolet harmonijkowych?

margines

Na naszą redakcyjną skrzynkę napisał: Robert

[…] Trafiłem na zupełnie skrajne opinie na temat pielęgnacji rolet harmonijkowych. Część osób podważa, jakoby te przesłony miały być łatwe w utrzymaniu czystości. Mam nadzieję, że to nieprawda, bo właśnie kupiłem 8 rolet do pokojów: dziecięcego, salonu i pokoju biurowego. Możecie mnie uspokoić?

Drogi Robercie, nie masz powodów do obaw, a porady jakoby rolety harmonijkowe były uciążliwe w utrzymaniu odpowiedniej czystości możesz wsadzić między bajki. W przeciwieństwie do wielu innych tkanin, materiały przesłaniające rolet harmonijkowych wypłuczesz w delikatnym detergencie (temperatura wody na poziomie około 30°C). Więcej na temat pielęgnacji przeczytasz w artykule: Rolety harmonijkowe. Przesłony do domu, biura i zastosowań specjalnych.

Pamiętaj tylko, aby pod żadnym pozorem nie zamoczyć kasety.

3. Czy rolety harmonijkowe nadają się do okien trójkątnych?

margines

Na naszą redakcyjną skrzynkę napisał: Tomasz

[…] Dostałem kredyt hipoteczny na remont mieszkania, więc zabieram się za zakup podstawowego wyposażenia. Żona nalega, żebyśmy zrobili coś z naszymi oknami trójkątnymi, na które z niewiadomych względów zdecydowaliśmy się na poddaszu. Czy roletami harmonijkowymi dam radę je w 100% przesłonić? Przez to okno nie da się normalnie wypoczywać.

Tak, rolety harmonijkowe jako jedyne nadają się do przesłaniania okien o nietypowych kształtach i to nie tylko trójkątnych, ale i trapezowych oraz półokrągłych. Oczywiście nie każda firma jest w stanie wykonać takie rolety na indywidualne życzenie, dlatego powinieneś szukać wśród wiodących sklepów, które specjalizują się w ich produkcji.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.