Rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Podobieństwa są tylko pozorne

Na kilka chwil zanim zdecydujesz się na zakup rolet wewnętrznych lub zewnętrznych do swojego domu sprawdź, czym w zasadzie różnią się te dwa systemy przesłon i który z nich będzie rzeczywiście wpisywał się w oczekiwania domowników.

przesłony okienne

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Jeff Meyer

Nie, rolety wewnętrzne nie są podobne do zewnętrznych

margines

Budowa rolet wewnętrznych i zewnętrznych jest zupełnie inna. Różne są także zastosowania, zakres zaciemnienia, funkcjonalność oraz ceny.

Kilka słów na temat rolet zewnętrznych

Pod względem technicznym, rolety zewnętrzne to trwałe przesłony okienne, które stosuje się tylko w szczególnych przypadkach, tj. kiedy istnieje ryzyko włamania * lub jeśli dom jest położony na terenie zalesionym i istnieje realne ryzyko uszkodzenia okna np. przez spadającą z drzewa szyszkę, kawałek gałęzi itd.

* Uwaga: nie każda roleta zewnętrzna jest równocześnie roletą antywłamaniową.

Budową przypominają klasyczne, rolowane bramy garażowe zwijane do solidnej kasety. Jak sama nazwa wskazuje, rolety zewnętrzne instaluje się po zewnętrznej stronie okna. Ich konstrukcja jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, a w tym m.in. deszczu, śniegu, a także ostrego nasłonecznienia i gwałtownych różnic temperaturowych w ciągu dnia.

Rolety zewnętrzne stosuje się także w domach pasywnych i energooszczędnych w celu ograniczenia strat cieplnych w okresie jesienno-zimowym.

W sprzedaży występują przede wszystkim:

  • rolety zewnętrzne elewacyjne,
  • rolety zewnętrzne naokienne.

Może jednak rolety wewnętrzne?

margines

W porównaniu do rolet zewnętrznych, wewnętrzne są znacznie tańsze, łatwiej dostępne i łączą w sobie kilka różnych funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie nasłonecznienia w pomieszczeniach użytkowych, ale wiele osób decyduje się na ich zakup ze względu na ponadprzeciętne walory estetyczne.

Ze względu na użyte materiały, rolety wewnętrzne mogą albo tylko delikatnie rozpraszać promienie słoneczne, albo w 100% zaciemniać wnętrze zapewniając wysokie poczucie prywatności.

Warto wiedzieć: Bliźniaczymi, wewnętrznymi systemami zaciemniającymi wnętrza są także żaluzje (aluminiowe i drewniane).

Rolety wewnętrzne stosuje się we wszystkich pomieszczeniach użytkowych w domu, tj. nie tylko w salonach, pokojach dziecięcych i dziennych, ale i w kuchniach oraz łazienkach, gdzie występują trudne warunki (wysoka wilgotność, ryzyko zabrudzenia).

W sprzedaży znajdziesz m.in.:

  • rolety klasyczne,
  • rolety harmonijkowe (inaczej także plisowane),
  • rolety bambusowe,
  • rolety Dzień i Noc,
  • rolety dachowe,

a także rolety austriackie, rzymskie, rolety mini oraz kilka innych.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.