Rolety w pokoju dziecka. Klasyczne, plisowane czy w kasecie?

Jesteś na etapie projektowania pokoju dziecięcego i zastanawiasz się nad wyposażeniem wnętrza w przesłony okienne? To nic trudnego. Przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się, jakie są różnice między roletami w kasecie, plisowanymi oraz klasycznymi i dobierzesz je do pokoju swojego malucha.

pokój dziecięcy

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Phil Manker

Po co w ogóle rolety w pokoju dziecięcym?

margines

Pokój dziecięcy wymaga szczególnego traktowania. Projekt wnętrza nie może być przypadkowy, a kluczowe wpływ na to, czy dziecko będzie chciało spędzać w nim swój wolny czas jest nie tylko odpowiednie zagospodarowanie wolnej przestrzeni, ale i właściwe doświetlenie wnętrza w miarę potrzeb. O ile w okresie jesienno-zimowym maluch będzie korzystał przede wszystkim z oświetlenia sztucznego, tj. przede wszystkim:

  • lampki stojącej do nauki,
  • lampy sufitowej (żyrandol lub plafon),
  • lampki nocnej,
  • lamp ściennych uzupełniających (np. kinkiety ścienne),

o ile już wczesną wiosną i latem, przez większą część doby dziecko będzie bawiło się przy świetle naturalnym. Przesłony okienne to odpowiedni sposób, aby płynnie regulować poziomem zaciemnienia w pokoju, ułatwiać spokojne zasypianie malucha i uprzyjemnić mu zabawę w ciągu dnia, kiedy promienie słoneczne stają się już dość uciążliwe.

3 popularne systemy rolet do pokoju dziecięcego

margines

1. Rolety klasyczne : tanie, skuteczne, ale mało komfortowe w użytkowaniu

Rolety klasyczne są jedynymi z najbardziej uniwersalnych przesłon okiennych dostępnych w sprzedaży. Charakteryzują się prostą budową, niską ceną oraz szerokim dostępem do różnorodnych tkanin (kolory oraz rodzaje). Mimo wszystko przeciętne pod względem funkcjonalnym. Dolny profil rolety obija się o ścianę podczas przeciągów, a sama roleta ogranicza też w pewnym zakresie dostęp do klamki.

2. Rolety plisowane : wygoda użytkowania przede wszystkim

Jeśli zależy ci przede wszystkim na komforcie użytkowania, rolety plisowane będą dobrym wyborem. Tego typu przesłony zapewniają swobodne sterowanie poziomem zaciemnienia, a przy tym nie posiadają żadnych elementów, którymi kilkulatek mógłby zrobić sobie krzywdę. Znacznie droższe od klasycznych, ale warte każdej wydanej na nie złotówki

3. Rolety w kasecie : dobra alternatywa dla klasycznych rolet wolnowiszących

Pewnym kompromisem między funkcjonalnością i ceną rolet plisowanych są rolety w kasecie. Nie dość, że nie ograniczają dostępu do klamki tak, jak klasyczne rolety wolnowiszące, to ich tkanina nie łopocze na wietrze i jest estetycznie wykonana. Zainstalujesz je bezinwazyjnie na ramie okna, a w miarę potrzeb – dobierzesz taki materiał przesłaniający, jakiego oczekujesz (w pokojach dziecięcych stosuje się często tkaniny pogumowane, które gwarantują 100-procentowe zaciemnienie pomieszczenia).

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.