Połowa lipca to już odpowiedni czas, aby pomyśleć nad ochroną swojego mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem. 30-stopniowe upały to w końcu przedsmak tego, co czeka na nas na początku sierpnia.
Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Cameron Russell
Dlaczego w ogóle rolety zaciemniające?
Rolety zaciemniające to skuteczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem salonów, pokojów dziecięcych, kuchni, sypialni, biur oraz wielu innych pomieszczeń użytkowych.
Wdzierające się przez okna promienie słoneczne są nie tylko powodem, dla którego do wnętrza dociera więcej ciepła, ale i wypoczynek oraz wielogodzinna praca przed ekranem monitora stają się po prostu uciążliwe.
Jakie rolety gwarantują 100-procentowe zaciemnienie wnętrza?
Pod względem budowy – rolety zaciemniające nie różnią się w zasadzie od tych konwencjonalnych. Ich podstawową przewagą jest jednak fakt, że przesłony rolet zaciemniających pokrywa się specjalnymi materiałami, które gwarantują 100-procentową ochroną przed słońcem (zwykłe rolety nie zaciemniają a tylko rozpraszają promienie słoneczne).
Wyróżniamy w sumie 5 różnych wewnętrznych systemów zaciemniających:
- * rolety klasyczne wolnowiszące,
- rolety specjalistyczne: dachowe w kasecie, dachowe plisowane,
- rolety plisowane [inaczej: harmonijkowe],
- mini rolety,
- rolety w kasecie,
- żaluzje: drewniane i aluminiowe,
- verticale.
* Uwaga: roletę klasyczną trudno w jednoznaczny sposób zakwalifikować do systemów gwarantujących 100-procentową ochronę przed promieniami słonecznymi.
Sama tkanina rolet wolnowiszących rzeczywiście może być w 100% odporna na przenikanie promieni słonecznych, jednak sama budowa rolety nie gwarantuje całkowitej ochrony przed słońcem – tkanina przesłaniająca rolety luźno zwisa z profilu (zamontowanego do ściany lub sufitu), co oznacza, że przy większych podmuchach wiatru tkanina może odchylać się od przesłanianej przestrzeni okiennej i dopuszczać śladowe ilości promieni słonecznych bokami rolety.
Alternatywą dla rolet klasycznych wolnowiszących są rolety w kasecie, które wyposaża się w system prowadzenia przyszybowego, dzięki któremu tkanina nie łopocze na wietrze i precyzyjnie przylega do okna.
Roletami, które nie gwarantują 100-procentowego zaciemnienia są m.in.:
- rolety rzymskie,
- rolety austriackie,
- rolety Dzień i Noc.
Jakie tkaniny w roletach zaciemniających?
Rolety zaciemniające występują na ogół w 3 różnych wariantach:
- z tkaninami zaciemniającymi tradycyjnymi
- z tkaninami zaciemniającymi pogumowanymi,
- z tkaninami odbijającymi promienie słoneczne.
1. Tkaniny zaciemniające tradycyjne
Do tej kategorii zaliczamy wszystkie te przesłony okienne, do których produkcji wykorzystuje się materiały o gęstszym niż standardowo splocie. Występują w ciemnych odmianach barwowych, przede wszystkim granaty, czernie, popiele i brązy.
2. Tkaniny zaciemniające pogumowane
Tkaniny zaciemniające pogumowane są nieco droższe od tych konwencjonalnych, ale dzięki zastosowaniu warstwy gumy po zewnętrznej stronie okna, możesz wybierać w całej palecie kolorystycznej.
Uwaga: tkanin zaciemniających pogumowanych nie stosuje się na oknach połaciowych. Zbyt wysoki kąt padania mógłby być powodem, dla którego promienie słoneczne nadmiernie obciążyłyby tkaninę i doprowadziły do trwałych uszkodzeń pogumowanej powłoki [więcej na ten temat w artykule: Rolety do okien dachowych – czego się po nich spodziewać? »]
3. Tkaniny zaciemniające odbijające promienie słoneczne [tzw. rolety thermo]
Tkaniny zaciemniające podbite powłoką aluminiową (również po zewnętrznej stronie okna) nie tylko skutecznie ograniczają przenikanie promieni słonecznych, ale i w pewnym zakresie ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń [źródło informacji]. Podobnie jak w przypadku tkanin pogumowanych, rolety z tkaninami thermo mogą występować w dowolnej odmianie kolorystycznej.