Rolety do kuchni. Rzymskie czy klasyczne?

Rolety do kuchni powinny spełniać nie tylko kryterium wizualne, ale gwarantować łatwą obsługę i charakteryzować się wysoką odpornością na zabrudzenia. Podwyższona wilgotność powietrza i tłuszcz to prawdziwe wyzwanie dla każdej przesłony okiennej.

rolety w kuchni

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Chalon Handmade

Wybór rolet do kuchni wcale nie jest taki prosty

margines

Mimo że kuchnia nie wydaje się stawiać jakichś specjalnych wymagań wobec rolet okiennych, to jest zupełnie odwrotnie. Przesłony instalowane w kuchniach powinny być odporne na długotrwałe działanie wody i wilgoci, a to znaczy, że nie każda tkanina poradzi sobie w takich warunkach.

Tkanina ważniejsza niż sam rodzaj rolety okiennej

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (szczególnie, jeśli w domu lub mieszkaniu nie ma wentylacji mechanicznej) bawełniane przesłony do okien nie są optymalnym rozwiązaniem. Znacznie lepiej sprawdzą się przesłony bazujące na materiałach wykonanych w większej części z poliestru, który gwarantuje sterylne warunki i w przeciwieństwie do tkanin naturalnych, nie stanowi atrakcyjnego środowiska dla rozwoju grzybów.

Tkaniny przesłaniające wykonane z poliestru są przy tym znacznie bardziej odporne na typowe dla kuchni zanieczyszczenia pod postacią soków, plam z olejów, detergentów itd. Utrzymanie w odpowiedniej czystości rolety o materiale bawełnianym będzie utrudnione. Przesłonę z dużym wkładem poliestru łatwo oczyścisz delikatnie wilgotną gąbką z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń.

Spośród jakiego rodzaju rolet warto wybierać? Czy rolety rzymskie nadadzą się do kuchni?

margines

Przy założeniu, że zdecydowałeś się na właściwą tkaninę przesłaniającą, masz do wyboru przynajmniej kilka różnych rolet. W kuchniach najlepiej sprawdzają się:

  • Rolety austriackie: o charakterystycznej, jedynej w swoim rodzaju stylistyce; świetnie komponują się z popularnymi dodatkami w kuchni, a w tym m.in. z serwetkami, obrusami i małymi poduszkami. Rolety rzymskie świetnie prezentują się w kuchniach rustykalnych.
  • Rolety klasyczne wykończone falbaną: tradycyjne, łatwe w pielęgnacji rolety o eleganckim wykończeniu. W sprzedaży znajdziesz wiele tkanin wykończonych wzorami florystycznymi.
  • Rolety mini z prowadzeniem żyłkowym: godna alternatywa dla wszystkich innych rolet kuchennych. Mini rolety zapewniają precyzyjne prowadzenie przy szybie, nie ograniczają dostępu do klamki i w razie potrzeby, łatwo zdemontujesz je z okna.

Może żaluzje?

margines

Jeśli okno kuchni znajduje się blisko zlewu lub kuchenki i obawiasz się o regularne, trudne do usunięcia plamy na roletach, zawsze możesz zdecydować się na żaluzje aluminiowe. Co prawda nie stworzysz nimi oryginalnych kompozycji, ale ich powierzchnię w łatwy sposób oczyścisz ze wszystkich typowych dla kuchni zanieczyszczeń, np. tłuszczu.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.