Rolety dachowe, plisowane, rolety w kasecie, a może żaluzje?

Chcesz ochronić swój dom lub mieszkanie przed nadmiernym nasłonecznieniem? Możesz wybierać spośród standardowych rozwiązań takich jak rolety dachowe w kasecie i plisowane lub alternatyw pod postacią rolet rzymskich dachowych, markizów zewnętrznych, a nawet żaluzji.

rolety dachowe

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: woodleywonderworks

Czym warto przesłonić okna dachowe?

margines

Ze względu na swoją budowę oraz kąt położenia (5 do 20°), do zaciemniania okien połaciowych na poddaszach wykorzystuje się dedykowane temu rozwiązania.

Przesłony zaprojektowane z myślą o oknach połaciowych dzielimy na dwie grupy:

  • przesłony standardowe: rolety dachowe w kasecie, rolety dachowe plisowane.
  • przesłony niestandardowe: rolety dachowe rzymskie, żaluzje dachowe, markizy dachowe.

Przesłony niestandardowe: droższe, ale warte odnotowania

margines

Przesłony niestandardowe to rozwiązania alternatywne, które cieszą się dużą popularnością w Europie Zachodniej, ale w Polsce są nadal trudno dostępne. Zazwyczaj także znacznie droższe od przesłon konwencjonalnych, o których wspominamy w dalszej części tego materiału.

1. Markizy dachowe [przesłona zewnętrzna]

Markizy dachowe to dziś nadal mało popularne, choć ciekawe przesłony okienne stosowne do okien połaciowych pionowych (przez wielu kojarzone z niewielkimi daszkami nad balkonami i altanami).

Ze względu na fakt, że markizy są przesłonami zewnętrznymi, a nie wewnętrznymi, lepiej izolują od ciepła, a tym samym ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń w okresie wiosenno-letnim.

Moskitiery mogą być obsługiwane ręcznie, elektronicznie lub bezobsługowo (dotyczy markiz z wbudowanymi czujnikami nasłonecznienia). Wybrane modele pełnią także funkcję moskitier.

Warto wiedzieć: markizy występują także w wersjach na okna klasyczne, tzw. markozilety z dodatkowym profilem, kory ułatwia dostęp do parapetu.

Większość dostępnych w sprzedaży markiz dachowych występuje z tkaninami transparentnymi, co oznacza, że nie gwarantują 100-procentowego zaciemnienia wnętrza tak pożądanego m.in. w sypialniach.

2. Rolety rzymskie dachowe

Rolety rzymskie dachowe to ciekawe rozwiązanie do stylizowanych pomieszczeń, gdzie to to wrażenia wizualne są podstawowym kryterium wyboru. Wizualnie przypominają tradycyjne przesłony rzymskie, ale ich tkanina jest podzielona kilkoma profilami (5-7). Materiał przesłaniający przypina się żabkami do prowadnic zamontowanych na ścianie, dzięki czemu roleta jest prowadzona zgodnie z kątem położenia okna.

3. Żaluzje dachowe

Żaluzje dachowe mają nieco inna budowę od modeli konwencjonalnych. Ich lamele mają regulowany kąt pochylenia, a co za tym idzie – użytkownik może swobodnie zarządzać poziomem nasłonecznienia na poddaszu.

W sprzedaży występują wersje sterowane mechanicznie, ręcznie i te, do których regulacji wykorzystuje się instalacje z zasilaniem 15 V.

Przesłony standardowe: tańsze, łatwo dostępne i równie funkcjonalne

margines

Drugą i właściwą grupę stanowią tradycyjne rozwiązania popularne na polskim rynku, które są łatwe w obsłudze i montażu, a ich cena jest adekwatna do właściwości funkcjonalnych.

4. Rolety dachowe w kasecie

Rolety dachowe w kasecie to bardzo praktyczne przesłony, którą tradycyjnie zwija się z góry do dołu. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych przesłon do zastosowań na poddaszach, montuje się je inwazyjnie w świetle ramy okiennej.

Gwarantują pełne zaciemnienie okna dachowego, nie sprawiają trudności w pielęgnacji, a przy tym są funkcjonalne i zdecydowanie najtańsze na tle jakichkolwiek innych rolet tego typu.

Tkanin w roletach dachowych mogą być uzupełnione o tzw. aluminiowe podbicie, które skutecznie chroni przed promieniami UV.

obejrzyj roletę

5. Rolety dachowe plisowane

Rolety plisowane dachowe są co prawda nieco droższe od tych w kasecie, ale gwarantują pełną swobodę w sterowaniu poziomem nasłonecznienia; tkaninę można zwijać z góry i z dołu. Poza tym rolety plisowane są nieco bardziej estetycznie wykonane.

Mogą być wyposażone w blokady mechaniczne zapobiegające opadaniu profili, a dzięki starannie zaprojektowanym maskownicom bocznym, tkanina rolet plisowanych nie prześwituje po bokach i nie odkształca się wraz z upływem czasu.

Roletę plisowaną dachową przykręca się wewnętrznie do ościeżnic okna (montaż inwazyjny).

obejrzyj roletę

Więcej o popularnych systemach okien dachowych przeczytasz w artykule: Rolety do okien dachowych – czego się po nich spodziewać? » na blogu Wystrój Okien.

 

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.