Pytanie: Żaluzje drewniane i altana. Czy to dobre połączenie?

Do naszej redakcji nadsyłacie coraz więcej pytań na temat zastosowania przesłon wewnętrznych w przydomowych altanach i tarasach. Dziś odpowiadamy na Wasze wątpliwości i wyjaśniamy , jaki system zaciemniający na okna balkonowe będzie odpowiedni.

żaluzje drewniane

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Jinx!

pytania czytelników

Żaluzje wewnętrzne tylko po wewnętrznej stronie okna

margines

Wiele osób zastanawia się, jak zagospodarować swój niewielki balkon na piętrze domu. Wzór rustykalny w połączeniu z drewnem wydają się doskonałym pomysłem na aranżację. Problem w tym, że naturalne komponenty (patrz: drewno) nie są odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Pytanie: Czy odpowiednio zaimpregnowane żaluzje drewniane można zawiesić po zewnętrznej stronie okna?

Niezależnie od sposobu impregnacji samych lameli wykonanych z drewna, żaluzji wewnętrznych nigdy nie zawieszamy po zewnętrznej stronie okna. Dlaczego? Z kilku powodów.

Żaluzje drewniane nie są odporne na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, co oznacza, że wystawione na kontakt z opadami atmosferycznymi zniszczeją w bardzo krótkim czasie. I tak, np. zakładając, że samo drewno nie uległoby wypaczeniu (co też wydaje się raczej mało prawdopodobne), to deszcz i gwałtowne wahania temperatury za dnia i nocą spowodowałyby trwałe zniszczenia na kasecie i w konsekwencji także na mechanizmie zwijającym.

Rozwiązanie?

margines

Jeśli mówimy o balkonie, to nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby żaluzje drewniane zawiesić po wewnętrznej stronie okna. Co innego w przypadku autonomicznych obiektów takich, jak np. sezonowe altany, które nawet jeśli będą zamykane, to ze względu na brak wystarczająco dobrego systemu wentylacji i ogrzewania, w ich wnętrzach poziom wilgotności powietrza jest zdecydowanie powyżej normy. Z kolei wilgoć i żaluzje drewniane to kiepskie połączenie.

W przypadku otwartych altan ogrodowych jedynym rozsądnym wyborem mogą okazać się tzw. rolety z przesłonami wykonanymi z przezroczystej folii, którą można zadrukować w dowolny sposób.

jakie żaluzje wybrać

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.