Do naszej redakcji nadsyłacie coraz więcej pytań na temat zastosowania przesłon wewnętrznych w przydomowych altanach i tarasach. Dziś odpowiadamy na Wasze wątpliwości i wyjaśniamy , jaki system zaciemniający na okna balkonowe będzie odpowiedni.
Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Jinx!
Żaluzje wewnętrzne tylko po wewnętrznej stronie okna
Wiele osób zastanawia się, jak zagospodarować swój niewielki balkon na piętrze domu. Wzór rustykalny w połączeniu z drewnem wydają się doskonałym pomysłem na aranżację. Problem w tym, że naturalne komponenty (patrz: drewno) nie są odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Pytanie: Czy odpowiednio zaimpregnowane żaluzje drewniane można zawiesić po zewnętrznej stronie okna?
Niezależnie od sposobu impregnacji samych lameli wykonanych z drewna, żaluzji wewnętrznych nigdy nie zawieszamy po zewnętrznej stronie okna. Dlaczego? Z kilku powodów.
Żaluzje drewniane nie są odporne na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, co oznacza, że wystawione na kontakt z opadami atmosferycznymi zniszczeją w bardzo krótkim czasie. I tak, np. zakładając, że samo drewno nie uległoby wypaczeniu (co też wydaje się raczej mało prawdopodobne), to deszcz i gwałtowne wahania temperatury za dnia i nocą spowodowałyby trwałe zniszczenia na kasecie i w konsekwencji także na mechanizmie zwijającym.
Rozwiązanie?
Jeśli mówimy o balkonie, to nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby żaluzje drewniane zawiesić po wewnętrznej stronie okna. Co innego w przypadku autonomicznych obiektów takich, jak np. sezonowe altany, które nawet jeśli będą zamykane, to ze względu na brak wystarczająco dobrego systemu wentylacji i ogrzewania, w ich wnętrzach poziom wilgotności powietrza jest zdecydowanie powyżej normy. Z kolei wilgoć i żaluzje drewniane to kiepskie połączenie.
W przypadku otwartych altan ogrodowych jedynym rozsądnym wyborem mogą okazać się tzw. rolety z przesłonami wykonanymi z przezroczystej folii, którą można zadrukować w dowolny sposób.