Nie wiesz, jakie rolety do sypialni wybrać? Przeczytaj ten artykuł

Wolnowiszące, w kasecie, a może harmonijkowe lub żaluzje drewniane? Dziś przyjrzymy się, jakie rolety do sypialni będą odpowiednie i czym warto kierować się przy ich wyborze.

rolety do sypialni

Fotografia zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Autor fotografii: elias quezada

Rolety do sypialni nie tylko jako dekoracja

margines

Zanim zdecydujesz się na 1 z 5 najpopularniejszych systemów przesłon do sypialni powinieneś wiedzieć, że rolety to nie tylko skuteczny sposób na udekorowanie samej przestrzeni okiennej, ale i nadanie wnętrzu charakterystycznego, intymnego charakteru. Pokój sypialny powinien być w końcu oazą prywatności, gdzie wzrok przypadkowych osób nie sięga.

Dwa podstawowe kryteria wyboru rolet do sypialni

margines

Wartości aranżacyjne są ważne, ale nie najważniejsze

W sprzedaży znajdziesz rolety o przeciętnych i podwyższonych walorach estetycznych. Jeśli jesteś wymagający polecamy przede wszystkim rolety rzymskie i żaluzje drewniane z poszerzanymi lamelami. Świetnie będą prezentowały się także rolety harmonijkowe.

Z kolei, jeśli twoim jedynym kryterium wyboru jest funkcjonalność, zdecyduj się na rolety typu Dzień i Noc lub rolety montowane w kasecie.

Poziom zaciemnienia i rodzaj tkaniny

W kontekście sypialni sam skład włókien przesłony okiennej jest bez znaczenia – możesz zdecydować się zarówno na bawełnę, jak i materiały syntetyczne. Dlaczego? W sypialni rolety nie są narażone na zanieczyszczenia, więc poza regularnym omiataniem rolet z kurzu, nie będziesz musiał ich regularnie prać, np. w przeciwieństwie do kuchni (patrz: Rolety do kuchni. Rzymskie czy klasyczne), gdzie zalecana są przesłony wyłącznie z włóknami z poliestru (odporne na czyszczenie na mokro).

Inaczej jest ze sposobem wykończenia. Wybieraj spośród klasycznych materiałów z tkanin o różnej gramaturze w zależności od tego, jakiego poziomu zaciemnienia oczekujesz. Możesz rozważyć także zakup rolet z tkaninami odbijającymi światło lub pogumowanymi (czytaj więcej: Rolety i tkaniny zaciemniające. Uchroń swoje mieszkanie przed słońcem), które gwarantują 100-procentową ochronę przed promieniami słonecznymi.

Pięć systemów przesłon okiennych do sypialni

margines

1. Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to zdecydowanie najciekawsze przesłony okienne, w jakie możesz wyposażyć swój pokój sypialny – są przede wszystkim niepowtarzalne pod względem stylistycznym, a przy tym gwarantują częściowe lub całkowite zaciemnienie wnętrza. Ich kolorystykę dopasujesz także do poszewek poduszek lub całej pościeli.

Poza tym rolety rzymskie są łatwe w pielęgnacji, nie sprawiają trudności w montażu i charakteryzują się b. dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania.

obejrzyj roletę

2. Rolety typu Dzień i Noc

Rolety Dzień i Noc to pewien kompromis między wartościami estetycznymi a funkcjonalnością. Gwarantują pełne pokrycie okna, a ze względu na ich materiał przesłaniający – mogą rozpraszać lub całkowicie zaciemniać wnętrze. Proste w obsłudze, ergonomiczne, a przy tym relatywnie tanie.

Tego typu przesłony możesz wykorzystać także do zaciemniania największych okien o powierzchni nawet 5-6 metrów kwadratowych, więc jeśli jedna ze ścian jest w 100% przeszklona (wychodzi np. na ogród), rolety Dzień i Noc spiszą się bardzo dobrze.

obejrzyj roletę

3. Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane wnoszą ciepło do wnętrza i nadają mu charakterystyczny klimat, dzięki czemu są chętnie stosowane właśnie w sypialniach. Co prawda nie gwarantują 100-procentowej ochrony przed silnymi promieniami słonecznymi, ale ich walory estetyczne są trudne do przecenienia.

obejrzyj roletę

4. Rolety harmonijkowe

Więcej o roletach harmonijkowych przeczytasz w artykule: Trzy pytania o rolety harmonijkowe. Dziś odpowiadamy na e-maile.

obejrzyj roletę

5. Rolety klasyczne [wolnowiszące]

Rolety wolnowiszące to klasyka, która sprawdza się w zasadzie wszędzie – także w sypialni. Mogą rozpraszać lub w pełni zaciemniać wnętrze, jednak ze względu na swoją budowę, są podatne na podmuchy wiatru, więc odpoczynek przy otwartym oknie latem może sprawiać pewne trudności.

W zamian są jednak łatwe w utrzymaniu czystości i w porównaniu do wszystkich innych wymienionych przez nas systemów – tanie.

obejrzyj roletę

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.