Jaka moskitiera na okno? Przeczytaj wskazówki naszych ekspertów

Koniec kalendarzowej wiosny i początek lata to już ostatni czas, aby zrobić porządek ze swoimi oknami i ochronić się przed uciążliwymi atakami komarów i innych insektów. W sprzedaży dostępne są 2 różne rodzaje moskitier. Pytanie tylko: którą wybrać?

moskitiera

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Indi Samarajiva

Wybór dobrej moskitiery okiennej wcale nie jest trudny

margines

Jeszcze zanim zdecydujesz o konkretnej moskitierze warto byłoby wspomnieć, dlaczego właśnie moskitiera, a nie reklamowane w mediach odstraszacze owadów. Wnioski są dość oczywiste.

1. Dźwiękowe odstraszacze owadów

Skuteczność działania odstraszaczy owadów, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka pozostaje dyskusyjna. Wielokrotnie korzystaliśmy z podobnych produktów i trudno w sposób jednoznaczny określić, że te rzeczywiście działają. Po podłączeniu odstraszacza do kontaktu byliśmy równie mocno pogryzieni przez komary, jak dzień wcześniej.

2. Chemiczne odstraszacze owadów

Mało skuteczne, a ich obojętność dla zdrowia nie jest trudna do udowodnienia. O ile jeszcze wyobrażamy sobie je w sypialni dorosłych, to już nie zaryzykowalibyśmy ich stosowania w pokoju dziecięcym (prawdopodobne działanie alergiczne).

Dwie różne moskitiery, jednej sposób na komary

margines

W sprzedaży znajdziecie w sumie 2 różne moskitiery, tj. te najprostsze w swojej budowie, czyli moskitiery ramkowe, jakie występują w dwóch wersjach: klasycznej i Slim oraz moskitiery rolowane.

A: Moskitiery rolowane

Technicznie rzecz biorąc, moskitiery rolowane przypominają swoją budową nieco tradycyjne przesłony okienne. Instaluje się je na stałe we wnęce okiennej (lub bezinwazyjnie, klejąc ją na ramie), a następie zwija i rozwija w miarę potrzeb. Prowadzona na prowadnicach siatka charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wiatru, odpadów mechanicznych, np. pod postacią liści oraz dużych i małych owadów.

Moskitierę rolowaną instaluje się albo po zewnętrznej, albo po wewnętrznej stronie okna w zależności od potrzeb.

Moskitiery rolowane występują przede wszystkim z siatkami klasycznymi (brak dostępnych siatek antyalergicznych).

B: Moskitiery ramkowe [klasyczne i w wersjach typu Slim]

Moskitiery ramkowe są znacznie tańsze w zakupie od rolowanych, ale ich trwałość to maksymalnie kilka sezonów. Zaczepisz je haczykami, a w miarę potrzeby, wyrzucisz i założysz nową. Charakteryzują się eleganckim wykończeniem i co najważniejsze: występują w wersjach z siatkami antyalergicznymi, które ograniczają wnikanie do pomieszczeń pyłków brzóz, pokrzyw, a także traw i ambrozji.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.