Jak czyścić rolety?

Rolety należy czyścić na bieżąco, aby nie dopuścić do większych zabrudzeń. Tkaniny można odkurzać – idealnie sprawdzi się niewielka siła ssąca i mała szczotka. Odkurzacz można zastąpić specjalnym wałkiem, który posiada warstwę klejącą. Doskonale zbierze on kurz z tkaniny i nie uszkodzi mechanizmu rolety. Do zbierania kurzu dobrze sprawdzają się także suche ściereczki z mikrofibry. Większe zabrudzenia usuniemy lekko wilgotną ściereczką (najlepiej bez żadnego detergentu), plamki można spróbować delikatnie zeskrobać.
Odkurzaczem lub suchą ściereczką należy czyścić również rolety typu dzień i noc. Paski zaciemniające szybko odbarwiają się, dlatego lepiej zrezygnować z detergentów.
Rolety rzymskie można uprać w pralce, ale bez programu wirowania. Plisy najlepiej przecierać gąbką lub prać ręcznie w chłodnej wodzie z odrobiną płynu do naczyń.

czyszczenie rolet nie musi być trudne

Skuteczne czyszczenie rolet tkaninowych

margines

Do produkcji rolet wykorzystywane są tkaniny ze specjalną apreturą. Dzięki temu materiał nie płowieje pod wpływem promieni słonecznych i nie traci swoich kształtów. Takie tkaniny nie są tak brudzące, jak zwyczajny materiał, co sprawia, że często wystarczy regularne odkurzanie, aby zachowały swój blask.
Gdy jednak na osłonie pojawią się plamy, warto spróbować usunąć zabrudzenie za pomocą bardzo delikatnie namoczonej ściereczki. Producenci odradzają używanie detergentów, ponieważ tkanina może się odbarwić. Do usunięcia drobnej plamki doskonale sprawdza się… gumka do ścierania.
W przypadku, gdy zabrudzenie nie chce zejść, możemy wypróbować gąbkę namoczoną w płynie do naczyń lub mydle w płynie. Najlepiej jednak wykonać próbę na tkaninie tuż przy brzegu rolki. W ten sposób, nie zrobimy plamy na rolecie, gdy detergent odbarwi materiał (w tym miejscu odbarwienie nie będzie widoczne).
Przy czyszczeniu rolety wilgotną gąbką lub ściereczką, należy bardzo uważać na zacieki (najlepiej od razu wysuszyć materiał suchą ściereczką).

Czyszczenie rolet dzień i noc

margines

Efektowne rolety typu dzień i noc są szyte z tkanin z dużą domieszką poliestru. Przezroczyste i zaciemniające paski bardzo łatwo jest zniszczyć. Pod wpływem proszku do prania i innych detergentów poliester szybko wyblaknie. Dlatego rolet dzień i noc nie wolno wrzucać do pralki ani prać ręcznie. Niewskazane jest także przecieranie gąbką z detergentami.
Tkaniny najlepiej regularnie czyścić odkurzaczem, a drobne plamki usuwać wilgotną ściereczką. Na materiale wystawionym na słońce bardzo widoczne są zacieki, dlatego lepiej nie przecierać takiej rolety mokrą gąbką.

Czyszczenie rolet rzymskich

margines

Rolety rzymskie są szyte z tkanin przypominających zasłony. Ich wadą jest to, że materiał bardzo chłonie kurz. Jednak osłony te można swobodnie prać (zarówno samodzielnie, jak i w pralni chemicznej). Warto jedynie pamiętać, aby ustawić program przeznaczony do tkanin delikatnych i zrezygnować z funkcji wirowania. Do prania można dodać proszek (warto sprawdzić zalecenia producenta, ponieważ rolety te są szyte z różnych rodzajów tkanin). Możemy zdecydować się na podwójne płukanie, aby na materiale nie pozostały nawet najdrobniejsze zacieki.
Rolet rzymskich nie należy suszyć na sznurkach. Najlepiej rozłożyć je na suszarce (na płasko).

A co z plisami?

margines

Plisy są wykonane z tkanin sprasowanych termicznie. Gdy są zabrudzone, można prać je ręcznie w letniej wodzie z płynem do naczyń. Tkaninom warto zafundować 15-minutowe namoczenie.
Sztywniejsze plisy typu „plaster miodu” również można prać ręcznie w delikatnych detergentach.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.