Czy aby na pewno o roletach plisowanych wiesz już wszystko?

Rolety plisowane są doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych przesłon wolnowiszących oraz tych montowanych w kasetach. Zapłacisz za nie co prawda nieco więcej, ale ich walory funkcjonalne są naprawdę trudne do przecenienia.

rolety plisowane

Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Chris RubberDragon

Do montażu wyłącznie po wewnętrznej stronie okna

margines

Co do zasady – plisy, zwane także roletami harmonijkowymi są przesłonami wewnętrznymi, więc nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, a w tym np. opadów deszczu, śniegu oraz zanieczyszczeń mechanicznych (pyłu). O ich montażu w altanie, na balkonie lub tarasie zapomnij, bo nie dość, że w krótkim czasie ulegną uszkodzeniu, to bądź pewien, że ze względu na niewłaściwe zastosowanie producent ma prawo odmówić zwrotu z tytułu okresu gwarancyjnego.

Zalety rolet plisowanych

margines

Rolety plisowane zaliczają się do najbardziej ergonomicznych rozwiązań do domu i biura. Są przede wszystkim łatwe w montażu (montowane na listwach, między listwami albo na samej ramie okiennej), a utrzymanie ich w czystości nie nastręcza większych trudności. Tkaninę przesłaniającą rolety możesz zdemontować i dokładnie wyczyścić wilgotną gąbką. Jeśli przesłona jest wyraźnie zanieczyszczona, wystarczy zanurzyć ją w roztworze wody i delikatnego detergentu, a następnie dokładnie przepłukać. Więcej o tym, jak czyścić rolety plisowane pisaliśmy w artykule na blogu Wystrój Okien: Jak czyścić rolety?

Poza tym plisy to dedykowane przesłony wszędzie tam, gdzie zawodzą jakiekolwiek inne rolety. Przesłonisz nimi nie tylko drzwi od balkonu lub tarasu, ale i okna o nietypowych kształtach, a w tym także tych trapezowych i półokrągłych.

Do twojej dyspozycji jest bogaty wybór odmian barwowych i tkanin – plisy mogą albo rozpraszać, albo całkowicie zaciemniać wnętrze i to w pełnym zakresie. W sprzedaży dostępne są także plisy z przesłonami pogumowanymi (100% zaciemnienia) oraz tymi, które odbijają światło i w pewnym stopniu ograniczają nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia w okresie wiosenno-letnim.

Wady rolet plisowanych

margines

Część użytkowników wspomina o ich przeciętnych walorach estetycznych, a samo czyszczenie przesłony przez namaczanie w roztworze w detergencie wymaga pewnej wprawy. Rolety harmonijkowe nie są przy tym tanie, ale w zamian użytkownik może liczyć na wysoką funkcjonalność i trwałość na lata.

W jakich pomieszczeniach montować rolety plisowane?

margines

Plisy możesz zawiesić w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach użytkowych. Odpowiednie do salonu, pokoju dziecięcego, sypialni, biura, nawet kuchni i poddasza (w sprzedaży występują dedykowane rolety harmonijkowe dachowe z magnesami, dzięki którym roleta pewnie się prowadzi i nie zwisa swobodnie z okna). Przesłonisz nimi także przestrzenie o niestandardowych kształtach, a w tym także drzwi balkonowe.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.