Co wiesz o żaluzjach drewnianych?

Drewniane żaluzje są alternatywą dla popularnych rolet tkaninowych. W ostatnich latach cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród osób ceniących sobie naturalne materiały w aranżacji wnętrz oraz wszystkich, którzy poszukują estetycznych, uniwersalnych osłon okiennych. Co warto o nich wiedzieć?
zaluzje zdjęcie duże
Fotografia zgodnie z licencją CC BY-SA 2.0 | Autor fotografii: Jinx!

Zewnętrzne i wewnętrzne
margines

Drewno może odkształcać się pod wpływem wilgoci lub blaknąć, gdy padają na nie mocne promienie słoneczne. Dlatego żaluzje drewniane polecane są przede wszystkim jako osłony wewnętrzne.
Producenci przygotowali także systemy wykonane z szerszych lameli (50 oraz 70 mm) pokrytych odpowiednimi impregnatami zabezpieczającymi drewno. Takie zewnętrzne żaluzje nadają budynkom nieco rustykalnego charakteru.

Zalety żaluzji drewnianych
margines

Zaletą żaluzji z drewna jest ich naturalny charakter i piękno. Drewno jest eleganckie, dobrze współgra z różnymi materiałami wykończeniowymi. Żaluzje drewniane pięknie prezentują się w połączeniu z masywnymi meblami wykonanymi z litego drewna. Gdy dobierzemy odcień pasujący do zabudowy w salonie czy sypialni, pomieszczenie będzie wyglądać bardzo efektownie.
Wiele osób ceni takie żaluzje z jeszcze jednego powodu – drewno wygląda o wiele „przytulniej” niż żaluzje aluminiowe czy efektowne rolety tkaninowe.

Wady żaluzji z drewna
margines

Żaluzje drewniane, nawet pod złożeniu, zajmują około 20% szyby. Dlatego optycznie pomniejszają okno i nie sprawdzą się w mniejszych, słabo naświetlonych pomieszczeniach. Gdy zaś zamontujemy je nie w okiennicy, ale na ścianie, mogą utrudnić otwieranie i uchylanie skrzydła. Problem ten można jednak rozwiązać – wystarczy zamontować żaluzję wyżej (o około 20%), aby złożona przesłona nie utrudniała otwierania okna.

W jakich pomieszczeniach zamontować drewniane żaluzje?
margines

Drewno pięknie będzie prezentować się w przestronnym salonie, pokoju rekreacyjnym czy jadalni. Żaluzje z tego materiału mogą również stać się osłoną dużych przeszkleń w holu, ale warto pamiętać, że wtedy należy wybierać modele o szerszych listkach (np. 50 mm), aby nie odkształcały się pod wpływem codziennego użytkowania. Drewniane żaluzje doskonale pasują również do sypialni – drewno z widocznymi słojami nadaje aranżacji wyjątkowo ciepłego klimatu.
Naturalne przesłony okienne nie są polecane do niewielkich pomieszczeń, ponieważ złożona żaluzja przysłania szybę i ogranicza dostęp do światła. Lepiej zrezygnować z tych osłon w kuchniach i łazienkach, ponieważ lamele mogą odkształcać się pod wpływem wilgoci (wyjątkiem są doskonale wentylowane pomieszczenia w mieszkaniach czy domach z wentylacją mechaniczną).

Jaki gatunek drewna?
margines

Jakość żaluzji uzależniona jest od gatunku drewna, z którego wykonane są lamele. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się żaluzje z listkami brzozowymi. Dobrze sprawdza się także drewno lipowe (Basswood – lipa rosnąca w Ameryce Północnej) oraz gatunki drewna afrykańskiego. W kuchniach, typowe żaluzje drewniane, można zastąpić bambusowymi.

Jaka szerokość lameli?
margines

Najpopularniejsze są żaluzje z listkami o szerokościach 25 mm. Polecane są one do montażu na skrzydłach okiennych. Żaluzje z lamelami o szer. 50 mm są estetyczne, ale dość ciężkie. Dlatego poleca się montować je do ściany lub sufitu (nie posiadają prowadzeń bocznych).
Na rynku dostępne są również żaluzje z listkami 65 mm o wrzecionowatym przekroju (inspirowane okiennicami shutter). Prezentują się one bardzo efektownie, ale sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie okno lub drzwi są rzadko używane, ponieważ takie przesłony są bardzo ciężkie.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.