Co wiesz o żaluzjach aluminiowych?

Wydawać by się mogło, że w gąszczu ofert rolet materiałowych, dostępnych na rynku w wielu wersjach i różnych wariantach żaluzje aluminiowe odejdą do lamusa. Nic bardziej mylnego – w wielu domach, biurach czy urzędach nadal montuje się żaluzje, głównie z racji ich właściwości (możliwość sterowania i przepuszczanie żądanej ilości światła, zatrzymywanie promieni słonecznych i ciepła w zimie). Są także zdecydowanie tańsze od innych, modnych rozwiązań i łatwiej utrzymać je w należytej czystości.


Historia

margines

Ząluzje występuką w licznych wersjach - w tym perforowanej

Pierwsze prymitywne żaluzje pojawiły się już w starożytności – spełniały tę samą funkcję, co dziś –chroniły przed nadmiernym oświetleniem i wścibskimi sąsiadami. Jako pierwsi, niemal jednocześnie, stosowali okienne osłony z trzciny Egipcjanie, a z bambusa Chińczycy. Do Europy dotarły dzięki weneckim kupcom z Persji.
Wiek XX to rozwój produkcji żaluzji aluminiowych. Metaliczne paski zdobiły okna zamożniejszych mieszkańców. Dzisiaj dostępne są żaluzje w różnych rozmiarach, ze specjalistycznymi powłokami, w różnych kolorach i z różnymi mechanizmami sterowania. Zyskały popularność głównie z racji prostego montażu i ceny- zdecydowanie niższej niż wymyślnych rolet z lepszych materiałów.

 

Zastosowanie żaluzji aluminiowych

margines

 Żaluzje aluminiowe idealnie zasłaniają okna, ale także wykorzystuje się je do osłonięcia wnęk, szafek czy witryn sklepowych. Charakteryzują się prostotą, ale i umożliwiają kontrolę ilości i kąta wpadającego światła. Obecnie wybór kolorystyki i wymiarów listków jest spory, a cena żaluzji stosunkowo niska. Ich zaleta jest również świetna izolacja termiczna i trwałość, a także łatwo utrzymać je w czystości. Producenci dostosowują metody montażu i dodatkowe elementy do potrzeb każdego klienta indywidualnie. Najczęściej stosuje się montaż bezinwazyjny lub wewnątrz okna oraz coraz częściej sterowanie elektryczne żaluzji, choć tradycyjne tez było solidne i efektowne. Dolny zaczep żaluzji powoduje, że jest na swoim miejscu także przy uchylnym oknie.
W mieszkaniach żaluzje aluminiowe świetnie komponują się z minimalistycznymi, nowoczesnymi wnętrzami uzupełniając aranżację i sprawiając, że nawet w słoneczne dni można poczuć przyjemny chłód.

żaluzje aluminiowe w salonie

W gąszczu ofert warto zerknąć na żaluzje aluminiowe, które nie tylko ozdobią okna, ale przede wszystkim ochronią przed słońcem, utrzymają temperaturę wnętrza ale i nadadzą klimatu w nowoczesnych aranżacjach.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.