Rolety rzymskie i austriackie – co o nich wiesz?

Rolety rzymskie i austriackie uchodzą za jedne z najbardziej ekskluzywnych osłon okiennych. Są one wykonane z suto marszczonych tkanin, które stanowią znakomitą dekorację okna. Czym jednak systemy te różnią się od siebie? I co warto o nich wiedzieć?

Rolety rzymskie w nowoczesnej kuchni

Jak wyglądają rolety rzymskie ?
margines

Rolety rzymskie to stylowa osłona wykonana z tkaniny ściąganej, dzięki specjalnym linkom. Rozprostowany materiał przypomina nieco tradycyjną zasłonę. Podciągniecie linek powoduje marszczenie się materiału, który układa się w miękkie fałdy (lambrekin). Taki efekt możemy uzyskać, dzięki temu, że tkaniny mają poprzeczki wszyte segmentowo. Aby opuszczona roleta była gładka, na dole przytwierdza się obciążniki.
Rolety rzymskie szyte są z różnych tkanin. Bardzo dekoracyjnie prezentują się zwiewne tiule. Nie osłonią one jednak wnętrza przed promieniami słonecznymi i spojrzeniami sąsiadów. Gdy zależy nam na większym zaciemnieniu, możemy wybrać rolety uszyte z grubszych tkanin bawełnianych.

Zalety rolet rzymskich
margines

Rolety rzymskie są wyjątkowo dekoracyjne. Dlatego wybierają je osoby, które chcą zrezygnować z fantazyjnie upiętych firanek oraz zasłon, a jednocześnie marzą o stylowym efekcie. Osłona pozwala szybko uzyskać lambrekin o dowolnej długości – wystarczy podciągnąć linki do wybranej przez nas wysokości.

Jakie dają możliwości aranżacyjne?
margines

Na rynku dostępne są rolety rzymskie wykonane z różnych tkanin – zwiewnych tiuli, grubszych materiałów bawełnianych w całej gamie kolorów i wzorów. Gładkie rolety będą idealnie prezentować się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym. Do nowoczesnych wnętrz, możemy wybrać rolety rzymskie we wzory geometryczne.
Różny efekt pozwalają także uzyskać wykończenia. Możemy zdecydować się na rolety:
• wykończone falbaną
• bez falbany
• wykończone frędzelkami
• wykończone koronką
• z doszytymi pomponikami

Rolety z falbaną u dołu tkaniny dobrze prezentują się nie tylko podciągnięte, ale także opuszczone – falbana zwisa swobodnie na prostej tkaninie.
Rolety bez dodatkowej falbany zakończone są u dołu obciążnikami (ukryte w tkaninie) i dobrze prezentują się we wnętrzach w stylu minimalistycznym.
Wykończenia koronkami lub pomponami powinny przypaść do gustu miłośnikom romantycznych klimatów.
Producenci proponują także gratkę dla osób ceniących sobie tradycyjne rozwiązania – rolety rzymskie z firaną woalową. Taka osłona uszyta jest z dwóch rodzajów tkaniny. Wewnętrzna tkanina wykonana z woalu imituje zwiewną firanę, a zewnętrza ozdobną zasłonę.

Czym wyróżniają się rolety austriackie?
margines

Rolety austriackie zaprojektowane zostały jako alternatywa dla zasłon. Uszyte są one z dekoracyjnych tkanin, które nie posiadają poprzecznych usztywnień (tak, jak rolety rzymskie). Tkaninę ściąga się za pomocą taśmy u góry. Z tyłu rolety producenci wszywają sznurki, które pozwalają podciągać materiał w poprzek oraz wzdłuż. Taki system pozwala uzyskać bardzo bogato drapowaną osłonę. Gdy opuścimy tkaninę, u dołu pozostaje bufiasta falbana.
Zaletą rolet austriackich jest bardzo dekoracyjny charakter oraz to, że optycznie powiększają niewielkie okno.
Ten bogato zdobiony system idealnie sprawdzi się do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym. Rolety austriackie nie wpiszą się w aranżacje nowoczesne.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.