Co wiesz o roletach dachowych?

Okna połaciowe pozwalają doświetlić pomieszczenia urządzone na użytkowym poddaszu. Jednak promienie słoneczne padają prosto na taką szybę, co w upalne dni może być uciążliwe dla mieszkańców. Przy takich oknach, tradycyjne zasłonki i firanki nie wchodzą w grę. Ciekawym rozwiązaniem są rolety dachowe. Co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego nie klasyczne rolety w kasecie?
margines

Okna połaciowe zamontowane są pod pewnym kątem (uzależniony jest on od kąta nachylenia dachu). To oznacza, że tradycyjne osłony okienne nie wchodzą w grę. Rolety w kasecie aluminiowej, tkaniny wolnowiszące czy popularne mini-roletki na skośnych oknach zwisałyby w dół i w ogóle nie osłaniały szyby. Takie osłonki nie będą prezentować się estetycznie i w ogóle nie spełniałyby swojej roli, ponieważ do wnętrza promienie słoneczne nadal będą swobodnie wnikać. Warto także pamiętać, że okna dachowe posiadają specyficzny system zamykania, do którego trzeba dopasować roletę.
Do okien połaciowych niezbędne są specjalne systemy osłonowe. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby tkanina ściśle przylegała do szyby i stanowiła barierę dla promieni słonecznych. Producenci wykorzystują tutaj mechanizm sprężynowy, który utrzymuje roletę w odpowiedniej pozycji.

View of white and red modern bedroom

Jakie funkcje pełnią rolety dachowe?
margines

Okna połaciowe są narażone na promieniowanie w o wiele większym stopniu niż stolarka tradycyjna. Promienie padające prosto na szkło nagrzewają szybę i przenikają do wnętrz utrudniając mieszkańcom oglądanie telewizji, pracę przy komputerze czy odpoczynek. Najważniejszą funkcją rolet dachowych jest więc osłona przed Słońcem. W tym przypadku tkaniny nie stanowią bariery dla wścibskich spojrzeń tak, jak rolety w tradycyjnych oknach wychodzących na ulicę czy chodnik.
Warto jednak docenić także rolę dekoracyjną wybranych rolet i zadbać, aby pasowały one kolorystycznie do ścian i całego wystroju wnętrza.

View of colorful room in the attic

Jakie rolety wybrać?
margines

Na okna połaciowe musi trafić specjalny system osłon z mechanizmem sprężynowym. Producenci cały czas rozszerzają jednak swoje oferty i proponują kilka różnych rozwiązań. W sprzedaży znajdziemy między innymi:

• rolety plisowane na okna dachowe
• rolety dachowe z mechanizmem samozwijającym
• rolety zewnętrzne na okna połaciowe

Nowością są specjalne modele efektownych rolet rzymskich dedykowane do okien dachowych oraz rolety kolankowe, które montuje się na ścianie w wnęką okna dachowego.

Rolety dachowe plisowane – dlaczego warto je wybrać?
margines

Dużym zainteresowaniem cieszą się plisowane rolety dachowe. Są one funkcjonalne, doskonale rozpraszają światło padające na szybę zmontowaną w połaci, a jednocześnie wyróżniają się pięknym wzornictwem, dzięki czemu staną się znakomitym uzupełnieniem każdej aranżacji. W sprzedaży dostępne są rolety wykonane z różnych tkanin (gładkich, wzorzystych). Do wyboru pozostają także stylowe maskownice. We wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu, pięknie będą prezentować się jasne rolety z aluminiową maskownicą dopasowaną kolorystycznie do odcienia ścian.
Rolety plisowane z ciemniejszych tkanin o grubym splocie znakomicie sprawdzą się w sypialniach urządzonych na poddaszu, ponieważ skutecznie zaciemnią pomieszczenie – dzięki temu unikniemy ostrych promieni słonecznych budzących nas w leniwy niedzielny poranek. Podobną rolę pełnią tkaniny podgumowane lub podbite specjalną warstwą aluminiową (guma niestety może się wybrzuszać lub nawet topić pod wpływem intensywnego ciepła).
Osoby, którym zależy na zlikwidowaniu bocznych prześwitów, mogą wybrać rolety plisowane w eleganckich prowadnicach.

Rolety dachowe z mechanizmem samozwijającym
margines

_DSC0021 _DSC0019_DSC0025

Na oknach połaciowych doskonale sprawdzą się także rolety w kasecie z mechanizmem samozwijającym. Specjalny układ sprężynowy pozwala na wygodne ustawianie poziomu zwijania tkaniny. Osłony te są bardzo praktyczne w przypadku okien dachowych, które często są zamontowane dość wysoko. System umożliwia automatyczne, bardzo ciche zwijanie i rozwijanie rolety.

Warto przeczytać także:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.