W wielu domach komary, muchy i meszki są prawdziwym utrapieniem. Wlatujące do pomieszczeń owady zakłócają spokój, nie pozwalają swobodnie zasypiać. Podczas upałów nie warto jednak całkowicie rezygnować z uchylania okien. Prostym rozwiązaniem problemu jest zamontowaniem moskitier. Co warto o nich wiedzieć?
Dlaczego warto zamontować moskitiery?
Na prawdziwą plagę owadów narażone są przede wszystkim domy sąsiadujące z dużymi skupiskami drzew lub zbiornikami wodnymi. Ale nawet do mieszkań oddalonych od zieleni w lecie mogą wlatywać komary i muszki. Moskitiery pozwalają uniknąć kłopotów związanych z obecnością owadów w domu. Ich zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych lub tarasowych pozwala na swobodne wietrzenie pomieszczeń.
W ten prosty sposób możemy zlikwidować problem komarów utrudniających zasypianie czy muszek, które nie pozwalają pozostawić produktów spożywczych na kuchennym blacie.
Siatki na komary
W sprzedaży dostępne są moskitiery na okna oraz drzwi. Różnią się one konstrukcją i sposobem montażu. Prostą formą moskitiery są siatki ze szklanego włókna pociągniętego warstwą PVC. Taką siatkę wystarczy przykleić do zewnętrznej strony ościeżnicy za pomocą dwustronnej taśmy. Rozwiązanie to stanowi skuteczną barierę dla owadów, ale niestety nie jest trwałe. Taśma szybko może zacząć odklejać się, dlatego siatki sprawdzą się tylko jako rozwiązanie doraźne.
Moskitiery okienne
Na oknach najczęściej montowane są moskitiery:
• ramkowe
• rolowane
Moskitierę ramkową tworzy ramka z naciągniętą na nią siatką. Ramka może być wykonana z profili PVC lub aluminium (należy ją wykonać na wymiar). Moskitiera ma specjalny kołnierz, który pozwala zamontować konstrukcję do ościeżnicy okiennej za pomocą obrotowych uchwytów. Sposób montażu jest prosty i całkowicie bezinwazyjny – nie trzeba wiercić otworów w stolarce okiennej.
Właściciele okien o niestandardowych wymiarach mogą wybrać moskitierę ramkową z profilem bez kołnierza. Osłonę można przytwierdzić do okna za pomocą magnesów lub przykręcić do ościeżnicy na stałe.
Moskitiery rolowane okienne są inspirowane roletami w kasecie. W aluminiowej kasecie producenci montują jednak nie tkaninę, ale siatkę chroniącą przed owadami. Siatka ta trafia do prowadnic. Konstrukcja posiada mechanizm sprężynowy, dzięki czemu można opuszczać i podnosić osłonę. W prowadnicach stosuje się szczotki, które gwarantują idealną szczelność osłony.
Takie moskitiery należy przykręcić na stałe po zewnętrznej stronie wnęki okiennej. Można je również zamontować na ościeżnicy.
Na rynku pojawiły się także specjalne moskitiery rolowane przeznaczone do okien dachowych – montowane są one w pomieszczeniu (we wnęce okiennej).
Moskitiery drzwiowe
Drzwi tarasowe lub balkonowe można zabezpieczyć za pomocą moskitier ramkowych lub rolowanych dostosowanych do stolarki.
Moskitiery ramkowe drzwiowe powstają z profili aluminiowych. Ramka może tworzyć konstrukcję otwieraną na zewnętrz (drugie drzwi). Konstrukcja ta może posiadać zawiasy stałe, które wymagają samodzielnego otwierania i zamykania. Dostępne są także konstrukcje z zawiasami samozamykającymi. Nowością są przesuwne drzwi-moskitiery (składają się z jednego lub dwóch skrzydeł, które rozsuwa się w bok).
Rolowane moskitiery drzwiowe są bardzo wygodne, ponieważ konstrukcję można szybko otwierać (blokuje je wyłącznie magnetyczna listwa). Kasetę z taką osłoną montuje się po stronie zawiasów drzwiowych. Konstrukcja porusza się nie w pionie (tak, jak moskitiera okienna), ale poziomo.
Moskitiery na podwójne drzwi
W wielu domach i mieszkaniach montowane są podwójne drzwi balkonowe lub tarasowe. Przy takim rozwiązaniu idealnie sprawdzą się współpracujące ze sobą moskitiery rolowane, które należy zamontować po bokach.
Rolety z moskitierą
Na rynku dostępne są także rolety zewnętrzne zintegrowane z moskitierą. Siatka przesuwa się w podwójnych prowadnicach (tych samych, co osłona). Takie osłony można jednak zamontować tylko na etapie budowy domu.